PL-BY-UA

Projekt pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

 Zapraszamy na „Potańcówkę pod gołym niebem”, która odbędzie się na placu przy Hajnowskim Domu Kultury ul. Tamary Sołoniewicz 4 o godzinie 19:00 w dniu 16.09.2022 r.

Relacja z ostatnich dni Pleneru

Na placu Nadleśnictwa w Hajnówce, który już trzeci tydzień jest pracownią rzeźbiarską, artyści wykonują ostatnie szlify, po to by zachwycić wszystkich zebranych na wernisażu swoimi dziełami. Oto przedsmak tego co czeka Państwa już w sobotę o godzinie 11:00.

fot. Małgorzata Siegień

Działanie odbywa się w ramach projektu pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Zapraszamy na Wystawę XX Pleneru Rzeźby w Drewnie ”Tajemnicza Puszcza Białowieska”

20 sierpnia 2022 roku plac Nadleśnictwa w Hajnówce zmieni się w Galerię rzeźb na świeżym powietrzu. Uroczyste otwarcie wystawy XX Pleneru Rzeźby w Drewnie ”Tajemnicza Puszcza Białowieska” odbędzie się o godzinie 11:00 na które serdecznie zapraszamy. Na wystawie będą zaprezentowane prace wszystkich artystów biorących udział w plenerze:

  1. Stanisław Ostaszewski (Białystok)
  2. Wiktora Kabac (Hajnówka)
  3. Jerzego Iwacik (Hajnówka)
  4. Annę Martę Świtalską – Świć (Hajnówka)
  5. Wojciecha Mendzelewskiego (Lublin)
  6. Wojciecha Pawliczuka (Łódź)
  7. Viktorię Popova (Charków – Ukraina)

Będziemy mogli podziwiać również prace młodych artystów powstałe podczas warsztatów ceramicznych.

II Warsztaty rozpoznawania gatunków drzew i ceramiczne już za nami.

11 sierpnia 2022 roku odbyły się drugie warsztaty, których uczestnikami była młodzież w wieku od 11 do 15 lat. Podobnie jak na poprzednich zajęciach było dużo śmiechu, zabawy i pracy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

fot. Małgorzata Siegień

Działanie odbyło się w ramach projektu pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Relacja z pierwszego tygodnia XX Plener Rzeźby w Drewnie ”Tajemnicza Puszcza Białowieska”

Pierwszy tydzień pleneru już za nami. Z ogromnych kloców drewna zaczynają powstawać piękne rzeźby. Niezwykle widowiskowy proces tworzenia dzieł można obserwować i podziwiać na żywo na placu Nadleśnictwa Hajnówka jeszcze przez dwa tygodnie. Z oddali słychać jest głośny stukot młotków, dłut i warczenie pił – ręcznych i mechanicznych dlatego też zapraszamy wszystkich chętnych, którzy nie odwiedzili jeszcze artystów do zajrzenia do pracowni artystycznej na powietrzu. Tych, którzy jednak nie mogą tego zrobić osobiście zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego tygodnia.

fot. Małgorzata Siegień

Działanie odbywa się w ramach projektu pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Zapraszamy na warsztaty młodzież

Już 11 sierpnia 2022 roku odbędą się kolejne warsztaty rozpoznawania gatunków drzew i ceramiczne na Placu Nadleśnictwa w Hajnówce podczas XX Pleneru Rzeźby w Drewnie.  Tym razem do udziału w zajęciach zapraszamy młodzież w wieku od 11 do 15 lat.

Warsztaty rozpoznawania gatunków drzew i ceramiczne już za nami.

4 sierpnia 2022 roku  dzieci w wieku od 7 do 10 lat miały okazję uczestniczyć w warsztatach rozpoznawania gatunków drzew i ceramicznych na Placu Nadleśnictwa w Hajnówce podczas XX Pleneru Rzeźby w Drewnie. 

Warsztaty zostały uroczyście otwarte przez panią Dyrektor Stowarzyszenia Małgorzatę Siegień,  zagościł na nich również komisarz pleneru Stanisław Ostaszewski wraz z jednym z artystów Wojciechem Pawliczukiem z Łodzi, który okazał się dodatkowo muzykiem i kolekcjonerem dud. Zaprezentował dzieciom  ten niecodzienny instrument i jego brzmienie.  

Warsztaty rozpoznawania gatunków drzew przeprowadziła Pani Joanna Zamojska nauczycielka Technikum Leśnego w Białowieży. Dzieci miały okazję z bliska dotknąć, powąchać i obejrzeć  liście oraz drewno poszczególnych gatunków drzew również z ogromną ciekawością oglądały preparaty pod mikroskopem.

Warsztaty ceramiczne, które poprowadziła Pani Agnieszka Romaniuk z Pracowni Ceramicznej Kamionka cieszyły się dużym zaangażowaniem dzieci z ogromną starannością tworzyły zwierzątka z gliny, następnie upiększyli je farbami. Powstałe dzieła zostaną wypalone w piecu, a następnie zaprezentowane przez małych artystów podczas wernisażu, który odbędzie się 20 sierpnia.  Dzieci podczas pracy odwiedził pan burmistrz miasta Hajnówki Jerzy Sirak wraz z panem wiceburmistrzem Ireneuszem Kendysiem.

Po ciężkiej pracy  lepienia z gliny na dzieci czekał poczęstunek, lody i drobne upominki. Młodzi artyści mogli też podziwiać powstające dzieła rzeźbiarzy trwającego pleneru. Podczas wspólnie spędzonego czasu było dużo śmiechu i zabawy.

Działanie odbyło się w ramach projektu pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Zapraszamy na warsztaty dzieci.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 10 lat na warsztaty rozpoznawania gatunków drzew i ceramiczne, które odbędą się 4 sierpnia 2022 roku na Placu Nadleśnictwa w Hajnówce podczas XX Pleneru Rzeźby w Drewnie.  Działania odbędą się w ramach projektu pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

XX Plener Rzeźby w Drewnie ”Tajemnicza Puszcza Białowieska”

1 sierpnia 2022 roku rozpoczął się XX Plener Rzeźby w Drewnie ”Tajemnicza Puszcza Białowieska”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska współorganizatorami jest Nadleśnictwo Hajnówka Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska oraz Urząd Miasta Hajnówka. Plener jest jednym z działań projektu pn. „Kultura regionu Puszczy Białowieskiej – poprzez wspólne dziedzictwo ku współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej  Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Do XX Pleneru Rzeźby zostali zaproszeni z Polski i Ukrainy. Komisarzem Pleneru jest Stanisław Ostaszewski, który będzie tworzył wraz z takimi  artystami  jak: Wiktor Kabac (Hajnówka), Jerzy Iwacik (Hajnówka), Anna Marta Świtalska – Świć (Hajnówka), Wojciech  Mendzelewski (Lublin), Wojciech Pawliczuk (Łódź), Viktoria Popova (Charków – Ukraina).

Przez trzy kolejne tygodnie plac Nadleśnictwa Hajnówka zamieni się w pracownię artystyczną gdzie będzie można oglądać i podziwiać proces tworzenia prac, który codziennie za pomocą dłuta, siekiery, piły i innych narzędzi tworzyć będą rzeźbiarze. Etapy powstawania dzieł uwiecznione będą na fotografiach wykonanych przez Jerzego Wójcika. Zwieńczeniem trzytygodniowej pracy artystycznej rzeźbiarzy będzie wernisaż zaplanowany na 20 sierpnia. W ramach  projektu odbędą się warsztaty rozpoznawania gatunków drzew i ceramiczne skierowane do dzieci i młodzieży.